• +36 30 954 0000
  • blazecut-sales@ple.hu

Teendők autótűz esetén - VIDEÓKKAL

Ütközés során a gépkocsi nagyon ritkán gyullad ki, sokkal nagyobb a valószínűsége annak, hogy valamilyen műszaki hiba miatt kezd el a jármű füstölni, égni. Az alábbi hasznos tanácsokkal szolgál a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság arra az esetre, ha füstölést tapasztalunk járművünkben.

A gépkocsik motortere és utastere nagy mennyiségben tartalmaz éghető anyagokat, többek között műanyagokat, textileket, festéket, valamint éghető folyadékot, azaz benzint és olajat. Ha az autó meggyullad, szinte pillanatok alatt elboríthatják a lángok, a szétfolyó üzemanyag, olaj pedig tovább szítja a tüzet.

Az autók esetében a tűz leggyakrabban a motortérben, és az utastérben keletkezik. A motortérben szivároghat az üzemanyag, a sebességváltó-, szervokormány, amik mind motortüzet okozhatnak. A folyadékok szivárgásának oka lehet elhasználódás, vagy javítási, szerelési hiba, esetleg valamilyen törés, kopás, a tömítések hiánya, tömítetlensége.

Az elektromos meghibásodásokból eredő tüzét okozhatja például a szakszerűtlenül beszerelt hangrendszer, az utólag, helytelenül beszerelt fényszórók, világítás, az egyéb javítások, az elhasználódásból eredő beavatkozások, a biztosítéktábla meghibásodása, kiiktatása.

Problémát okozhat a meglazult, vagy nem megfelelően megszorított kötéseknél kialakult nagy átmeneti ellenállás, zárlat, az elektromos vezetékek szigetelésén – a szerelés során létrejött – mechanikai sérülések, az üzemanyag ellátó rendszer vezetékeinek elhasználódása, a vezetékek repedése, törése. Sokszor jelent problémát az utastérben történő dohányzás. Az autósok előszeretettel hajítják ki az ablakon a még égő cigarettát, amit a menetszél visszafújhat az utastérbe.

Mit tegyünk, ha füstölést tapasztalunk?

Mit tehetünk a tűz megelőzése érdekében?

Forrás: 112press.hu